Az 5 Architekten iroda megmutatja, hogy megfelelő tervezéssel hogyan lehet egy házat fűtés nélkül is melegen tartani. A válasz itt a fény és az árnyék szabályozásában rejlik.
Melyik a legjobb fűtési rendszer? A svájci Wettingenből származó 5 Architekten valószínűleg azt mondaná: semelyik. Hogy miért? Mert lehet úgy építeni egy házat, hogy ne legyen szüksége fűtésre – legalábbis úgy, hogy nem támaszkodik fosszilis tüzelőanyagokra vagy villamos energiára. Hogy ezt hogyan lehet elérni, az végső soron többé-kevésbé a fény és az árnyék kérdése. Mindkettő megfelelő kihasználása azonban pontos tervezést igényel. A fűtésmentes házépítés szakértői ebben az Allplanra támaszkodnak. Egy ilyen pontosan megtervezett, fűtés nélküli ház kiváló példája a svájci Würenlingenben található Hengelweg napelemes ház.
Ahogy a neve is mutatja, a nap központi szerepet játszik a würenlingeni napházban. A nyeregtető déli oldalán egy 50 négyzetméteres napelemes rendszer található. A rendszer által termelt hőenergiát a ház szívében található 12 400 literes víztartályban tárolják, amely a teljes melegvíz-szükségletet fedezi. Másrészt a tárolótartály látja el a helyiségek fűtési igényeit kielégítő fali fűtőtesteket is. Ezeken kívül az épület a falak hőtároló tömegét – amelyek mészhomoktéglából és lemezburkolatból készülnek – használja a hőellátáshoz.
Fény és árnyék: Világítástervezés az épületelemek aktiválásához
A padló és a belső falak aktiválása jelenti a legnagyobb tervezési kihívást. Télen maximális napsugárzásra van szükség a hőtároló tömeg teljes kihasználásához. Ennek érdekében a déli oldalon lévő kétszintes lakóteret nagyméretű, kétszintes ablakfronttal látták el, amely lehetővé teszi, hogy a napfény mélyen behatoljon a belső térbe. Nyáron viszont teljesen ki kell zárni a napot. Ezt a tetőkinyúláson és az erkélyen kívül a lakótérben külső redőnyökkel, a többi déli fekvésű helyiség padlótól mennyezetig érő ablakain pedig rögzített napvédő lamellákkal ellátott redőnyökkel érik el.
A világítástervezés során az Allplan programban végzett napfényszimulációk segítségével meghatározták az ablakok és árnyékoló elemek optimális pozícióját a különböző évszakokban a helyspecifikus fényviszonyokhoz. A cél az volt, hogy a maximális árnyékolás ellenére is a lehető legjobb kilátást biztosítsák, különösen a nyári hónapokban. Az így kiszámított redőnyök ideális nyári pozíciójához az építés során a redőnyök rögzítéséhez a megfelelő pontokon padlóaljzatot szereltek fel. A külső redőnyök helyes beállítását az 5 Architekten a Smartparts segítségével számította ki.
Napelemes ház a biológiai sokféleséggel
Még ha a fűtés nélküli házban egyértelműen a hő témája van is előtérben, a würenlingeni napház nem csak emiatt érdemel elismerést. Az építészek itt általánosságban ökológiai megközelítést követtek, különös tekintettel a helyszíni biológiai sokféleségre. Az épület északi oldalán például egy nagyméretű zöldtető található, amely a hőszigetelő funkcióján túl a madarak és rovarok számára is élőhelyet biztosít, és egyúttal hozzájárul a jobb mikroklíma kialakításához. Ezenkívül a keleti és nyugati oldalon fészkelődobozokat építettek be a homlokzatba a fecskék számára, a házat körülvevő kültéri területet pedig őshonos növényekkel ültették be.