Dobjunk be még egy dimenziót – avagy mi az az 5D BIM?

2021. 01. 10.

Normál esetben kicsit ódzkodnánk attól, hogy újabb dimenziókba emeljünk egy meglévő szolgáltatást – valós tartalom nélkül. Amióta hallottunk a 8D mozi (nem írtuk el: nyolc dimenzió) terveiről – azon túl, hogy elcsodálkoztunk mit is találhattak ki 4 és 7 közt – igazság szerint nehezen fogadjuk be ezt a fajta kommunikációt. Ám mégis be kell valljuk, hogy az Allplan és a BIM esetében valóban beszélhetünk az ötödik dimenzióról. Ebből a cikkből kiderül, hogy miért…

Az őskor: 2D CAD

Nem mintha ezt ma már bárkinek is meg kéne magyarázni, aki a szakmánkban dolgozik, hiszen a mérnök szakma sok száz évvel ezelőtti születése óta valamilyen szinten létezik ez a dolog. A kétdimenziós rajzok, nézetek, metszetek, perspektiv ábrák különböző szögekből és részletességgel ábrázolják a szükséges projektet. Persze nem akarunk visszamenni abba az időbe, amikor még – talán – papirusz tekercsre, bárányvérrel írtuk fel a terveket. Ugyanakkor a 2D dokumentáció ma is szerves eleme a tervezésnek és a kivitelezésnek. Szerencsére azonban már a tervezés eggyel magasabb dimenzióban is alapvetővé vált

5d bim

A hőskor: 3D modellezés

Ez sem olyan nagy újdonság, hiszen már a 80-as években éppen ezzel aratott nagy sikert az általunk is forgalmazott CAD-szoftver, az Allplan: három dimenzióban lehetett vele modellezni az épületeket. Mára szinte teljesen elterjedt a szakmában, hogy három dimenzióban alkotjuk meg a modelleket, terveket – melyből a szoftver majd a szükséges kétdimenziós dokumentációt elkészíti számunkra és a partnerek, kivitelezők számára.

https://tangens.hu/blog/igy-hasznalja-ki-a-bim-technologia-lehetosegeit/

A forradalom: 3D BIM

A BIM modellalapú munkamódszer. A BIM segítségével a 3D modellekből pontos épületkomponens készül, azáltal, hogy minden objektumnak jelentést rendelünk, például objektumtípust („fal”). Az objektumokat további információkkal lehet leírni, például az anyag típusára vagy a teljesítményre vonatkozó követelményeknek. Ez létrehoz egy intelligens modellt, amely javítja az információkezelést és a kommunikációt a projektekben. A BIM emellett lehetővé teszi a jelentéstételt és elemzést a modellben található információk, például mennyiségek vagy objektumparaméterek alapján.

Dimenzióváltás: 4D BIM

Máris lelőjük a poént: a negyedik dimenzió (az X, Y és Z tengely után): az idő.  Ennek segítségével már nem csak a tervek, hanem az építkezés folyamata is vizualizálható. Ez valóban előrelépés a kész épület modellezéséhez képest. Gyakorlatilag nem csak az épületet magát, hanem az egész építési folyamatot képesek vagyunk megtervezni.

4d bim idő

De mi az ötödik dimenzió?

Ahogy a cikk bevezetőjében ígértük: minket meggyőzött az érv, hogy ezt valóban 5D BIM-ként emlegessük. Az ötödik dimenzió tökéletesen kiegészíti az imént említett időt. Ugyanis az 5D BIM nem más, mint a korábban elsorolt 4 mellett: a költség.

Költséginformációk hozzáadása a modellösszetevőkhöz lehetővé teszi a költségprofil létrehozását a projekt számára, amely hasznos előre jelezni, hogy mennyi pénzre lesz szükség az egyes mérföldköveknél. A projektmenedzsment alapjaként is meghatározható, hogy a projekt jó úton halad-e, és lehetővé teszi a korrekciós intézkedések azonnali végrehajtását.

5d bim költség

Mi lesz a hatodik dimenzió?

Az a jó hírünk, hogy ezen felül nem kell számítanunk üres, hangzatos szavakra. Természetesen a BIM, mint technológia tovább fejlődik. Számos újabb és újabb szempont, szolgáltatás kapcsolódik majd hozzá. A szakértők azonban ezekre már inkább módszer, vagy kiegészítésként, vagy úgynevezett „Use Case”-ként fognak hivatkozni, a dimenzióknak meghagyva – szinte – eredeti jelentését és rangját.

Ismerd meg jobban a BIM lehetőségeket, használj modern, hatékony és fejlett szoftvereket a mérnökirodádban. Lépj velünk kapcsolatba.

Még több hasznos szakmai cikk

Az épülettervezés jövőjének bemutatása az Allplan 2024 segítségével

Az Allplan BIM tervezőszoftver már régóta az építészeti, mérnöki és építőipari (AEC) iparág egyik...

Karbonbeton: Forradalmi újítás, vagy valami egészen más?

A karbonbeton meséje így kezdődne, ha mesékben emlegetnék: Létezik egy építőanyag, amely több mint...

Bimplus: Közös adatkezelési platform az építőiparban

Bimplus ismertető - Mivel az építészeti, mérnöki és építőipari (AEC) ágazat gyorsan halad az...

Megéri az Allplan? Hogyan profitál a NOVAM a szoftver előnyeiből?

A NOVAM, egy francia multidiszciplináris mérnöki tanácsadó cég elmagyarázza, miért az Allplan a...

10 ok, ami akadályozhatja egy tervezőmérnök sikerét

Nemrég egy konferencián jártunk, ahol a résztvevőkkel megosztottak egy felmérést és annak...

Fő termékeink

Utolsó hírünk

ALLTO PythonParts akció július 31-ig.

Örömmel jelentjük be, hogy a ALLTO PythonParts csapata különleges ajánlatokkal készül számodra!...