A BIM üzleti előnyei: vizsgáljuk meg közelebbről

2023. 02. 03.

Az épületinformációs modellezést (BIM) egyre több megrendelő és hatóság írja elő. A kérdés azonban továbbra is fennáll: léteznek a BIM üzleti előnyei? Valóban biztosítja-e azokat az előnyöket, amelyeket mindannyian keresünk; nevezetesen a nagyobb hatékonyságot, kevesebb hibát, kevesebb hulladékot, kisebb környezeti hatásokat és gyorsabb tervezési és építési ütemezést? A válasz erre egy határozott igen – és a számok ezt bizonyítják. A BIM üzleti előnyei sokrétűek és az építészeti, mérnöki és építőipari (AEC) ágazat minden szektorában alkalmazhatóak.

BIM-tervezés az AEC számára

Az AEC-építési projektek esetében a BIM sokkal gyorsabb tervezési fázist tesz lehetővé. A BIM egyik fő előnye a tervezésben az, hogy mennyivel lehet gyorsabb a tervezési eredmények, a vizualizációk és az építési rajzok elkészítése. A 2D-s és 3D-s tervezési módszerek egymás melletti összehasonlítása azt mutatja, hogy a 3D-s tervezés akár 50%-kal gyorsabb, valamint pontosabb, mint a 2D-s megközelítések, amikor az építési eredmények elkészítéséről van szó.

Ezen felül a BIM-módszertan olyan munkafolyamat-hatékonyságot kínál, amely támogatja az együttműködő tervezést és a fokozott építhetőséget. A tervező partnerekkel való csere a projekt korábbi szakaszában válik lehetővé, és így az épülettervezés jobban összehangolható. Egy mérnöki iroda becslése szerint a BIM bevezetésével mintegy 30-35%-kal nőtt a termelékenységük, míg egy másik iroda ugyanekkora növekedést tapasztalt, amikor a tervezési és tervezési tevékenységükben áttértek az Allplanra. Az Allplan segítségével a BIM-munkamódszertan könnyen bevezethető, és a szoftver automatikusan támogatja a 2D-ről 3D-ről BIM-re történő váltást.

„Az Allplan mellett döntöttünk, és a tervezési időnk 30%-át megtakarítottuk.” – DW Group

Olyan tényezők, mint a mennyiségi információk megszerzésének pontossága és hatékonysága hozzájárulnak ehhez az arányszámhoz, mivel a mennyiségek másodpercek alatt levezethetők a modellből a 2D rajzokból fáradságosan és manuálisan kiszámított mennyiségek helyett. Ez különösen az vasbeton mennyiségeinek és a vashajlítási listák elkészítésénél mutatkozik meg, ami sokkal gyorsabb az ügyfeleink számára, egyes becslések szerint akár 90%-kal is gyorsabb, mint manuális módszerekkel. Ezenkívül a végeredmény sokkal pontosabb, mivel a mennyiségek a modellben tervezetteket tükrözik.

A BIM üzleti előnyei az infrastruktúrában

A BIM az infrastrukturális tervezéshez is hihetetlenül előnyös lett. Az olyan megoldások, mint az Allplan Bridge, a hídtervezés minden fázisát egyetlen nagy teljesítményű, parametrikus BIM-képes programban egyesítik. A rendkívül részletes hídmodellek létrehozásától – amelyek olyan komponenseket is tartalmaznak, mint például az előfeszítő pászmák – a szerkezeti elemzésig, a rajzok előállításáig és a kivitelezés integrálásáig egy híd-specifikus BIM-megoldás hatalmas időt takarít meg, és növeli a pontosságot a teljes folyamat során. Valójában a hídtervezés akár 63%-kal gyorsabbnak és hihetetlenül pontosnak bizonyulhat ennek eredményeképpen.

A parametrikus modell például lehetővé teszi sablonok egyszerű létrehozását és újrafelhasználását a jobb tervezési hatékonyság és a lényegesen nagyobb rugalmasság érdekében. Eközben a geometriai modell az elemzési modell automatikus generálására is szolgál, így a módosítások elvégzése egyszerűbbé válik, ami jelentős időt takarít meg és csökkenti a hibák számát. Mivel a hídtervezés iteratív folyamat, ez különösen előnyös. A geometriai és az analitikus modellek közötti átjárhatóság a hatékonyabb projekt-együttműködést is támogatja, különböző hídtípusokra vonatkozó megoldásokkal. Ide értve a különböző felépítményi- és alépítményi elemeket is.

A BIM üzleti előnyei az előregyártásban

Az előregyártás alkalmazásának folyamatos növekedésével az előregyártás, az iparosított építés és a helyszíni gyártás hatékony munkafolyamatai elengedhetetlenek ahhoz, hogy lépést tudjunk tartani a kereslettel. A BIM itt is előnyöket kínál – számos automatikus funkció a Robin Village Development Pte Ltd. által mért mintegy 52%-os termelékenységnövekedést biztosít. Speciális területeken, mint például a MEP-tervezés integrációja, a folyamat akár 75%-kal gyorsabban elvégezhető, mint a kézi tervezési módszerek alkalmazásával. Például az Allplan Precast olyan eszközei, mint az gyártmánytervek automatikus készítése, az egy kattintással történő vasalás és a parametrikus szerelvények jelentős időt takarítanak meg. Ez teszi lehetővé az előregyártott elemek tervezői és gyártói számára, hogy a 2D-s módszerekhez képest sokkal gyorsabban teljesítsék a projekteket.

A minőség javítása a BIM másik előnye az előregyártás esetében. Az automatizált ellenőrzési rendszerek, és szabályok segíthetnek a hibák minimalizálásában és megelőzésében, mielőtt azok bekövetkeznének. Az importált IFC objektumok könnyen átalakíthatók intelligens előregyártott elemekké, így egyetlen részlet sem marad ki. Továbbá, mivel a modell és a gyártmánytervek mindig szinkronban vannak, a modellben bekövetkező bármilyen változás azonnal megjelenik a rajzokban. Az Allplan Precast ügyfele, a BauMax szerint akár 60%-kal magasabb minőség érhető el az előregyártott BIM-megoldásokkal.

Együttműködés a BIM-mel

Az együttműködés és az összes fél közötti kommunikáció 100%-kal hatékonyabb a BIM segítségével, mint a 2D-s megközelítésekkel. A felhőtechnológiát használó OPEN BIM modellalapú adat- és projekt-együttműködési platform, a Bimplus segít a tevékenységek koordinálásában és a projektinformációk zökkenőmentes ellenőrzésében. A projektadatok bárhonnan elérhetők és mindig naprakészek, így mindenki bármikor hozzáférhet a számára szükséges legfrissebb információkhoz.

Ez egyben lehetőséget biztosít a projektadatok összevonására, koordinálására, felülvizsgálatára és kezelésére egy központi modellben, a hatékonyabb döntéshozatal érdekében. Például az átdolgozások és feladatok központilag rendelhetők, követhetők és kezelhetők a Bimpluson keresztül vagy a BIM Explorerben közvetlenül az Allplanban, ami jelentősen hatékonyabb. A különböző szakágspecifikus almodellek együttes összehasonlításának lehetősége hatékony vizualizációs eszközt biztosít, amely segíthet az ütközések azonosításában, információt szolgáltat a tervezési döntések megalapozásához, vagy akár annak megértéséhez, hogy egy elem hogyan lép kölcsönhatásba a környezetével. Az átláthatóság, a következetesség és a koordináció 100%-kal hatékonyabb egy olyan projekt-összehangolási platform, mint a Bimplus alkalmazásával, mint például a rajzok és e-mailek önmagukban.

A BIM üzleti előnyei

A BIM gyorsan válik minden építészeti, mérnöki és építési projekt nélkülözhetetlen részévé – és a BIM üzleti előnyei jól mutatják, hogy miért. A teljes folyamatláncban és minden ágazatban a BIM képes jelentősen javítani a kommunikációt, a hatékonyságot, a minőséget, az együttműködést és az ellenőrzést. Ha szeretnéd megtapasztalni a BIM előnyeit, és látni, hogy milyen termelékenységnövekedést érhetsz el projektjeiben, töltsd le az Allplan AEC ingyenes, 30 napos próbaverzióját.

Még több hasznos szakmai cikk

Hogyan válasszunk építészeti tervezőszoftvert

Az építészeti BIM-szoftver kritikus szerepet játszik a tervezési folyamatban. A megfelelő...

A digitális ikrek felváltják a BIM-et?

A digitális ikrek az épületinformációs modellezés (BIM) következő szintjét jelentik, vagy...

Új szint a vasbetontervezésben: Allplan – FEM-Design 3D integráció bemutató

A StruSoft FEM-Design - Hungary előadást tartott Új szint a vasbetontervezésben: Allplan –...

10 ok, ami akadályozhatja egy tervezőmérnök sikerét

Nemrég egy konferencián jártunk, ahol a résztvevőkkel megosztottak egy felmérést és annak...

Allplan funkciók: A 4 legjobb (Pietro Massai építész szerint)

Pietro Massai, építész és BIM menedzser vendégposztja az Allplan blogjából Az Allplan már évek óta...

Fő termékeink

Utolsó hírünk

Újdonság az ALLTO-ban – 300+ parametrikus elem és májusi akció

Az ALLTO szoftver új szintre lépett: a május végéig elérhető kedvezményes ár mellett immár több...