MIre jók a BIM adatok? Bár sok tervező használja a BIM-et, nem használják ki teljes mértékben, amit a BIM kínál. A BIM nyilvánvalóan egy intelligens, 3D modell alapú folyamatot szolgál, de a modelleket a következő szintre is emeli: A 3D modellekből olyan BIM adatok nyerhetőek ki, amelyeket az építőipari vállalatok felhasználhatnak a meglévő információk megerősítésére vagy új információk kigyűjtésére – valamint értékes információk megosztására az ügyfelekkel és a beszállítókkal. Ismerjen meg konkrét példákat arra, hogy milyen adatok várnak az építőipari vállalatokra a BIM-modellekben.
Így használjuk a legtöbben a BIM adatokat
A BIM lehetővé teszi a vállalkozók számára, hogy konzisztens adatok felhasználásával digitális munkafolyamatokat alakítsanak ki, amelyek segítik a projekt ütemezését, a projektkoordinációt, a kivitelezést és – ami fontos – az átadáskor a megépített állapot rögzítését. A felhasználásnak a projekt követelményeitől függően óriási a skálája, a BIM jelenthet egyszerűen néhány modelladat koordinálását különböző tervező szoftverek között, egészen odáig, hogy papír alapú rajz nélkül, csak mobil eszközökkel lehessen a helyszínen dolgozni. A jelenlegi valóság azonban valószínűleg valahol e kettő között van. Még ha a nagy kivitelezők kötelesek is BIM protokollokat fenntartani, bizonyos esetekben elszakadhatnak ettől, és 2D-s rajzokat várnak el átadandó termékként. Azonban továbbra is követelmény, hogy a projektben elvárt BIM-szintet tartsák fenn, mivel az üzemeltetési csapatoknak történő átadás megköveteli a megvalósulás modell alapú dokumentálását is.
A többség ezt figyelmen kívül hagyja!
A felhőalapú nyílt BIM-megoldások korábban soha nem látott kapcsolódási lehetőségeket kínálnak. Ez a világ is hajlamos a BIM-adatbázisok vagy közös adatkörnyezetek (Common Data Environments, CDE) zsúfoltságára. Ezek többsége különböző területekre specializálódott. A kivitelezők számára kulcsfontosságú, hogy hogyan szervezik és mutatják be az adatokat, fontos tudni, hogyan lehet összekapcsolni ezeket a különböző adatközpontokat, és biztosítani, hogy ne zárt megoldásokat használó folyamatokat alkalmazzanak, mert ez hosszabb távon csak bonyodalmat okozhat.
Mikre jók még a BIM-adatok?
A megrendelőknek nagyon speciális igényeik vannak, amelyek projektről projektre változnak. Nehéz számukra, hogy tisztában legyenek az összes funkcionális képességgel, amelyet a piacon lévő modellkezelő és CDE megoldások kínálnak számukra. Az ő igényeik alakítják ki a szoftverek kínálatát. Néha csak a CAD programokból származó 2D rajzok alapvető kezelésére van szükség, máskor a szerkezetek ütközéseinek felismerésére, megint máskor a logisztikai követelmények és a projekttervezés az irányadó. Fontos, hogy a szereplők ne lássák akadályát annak, hogy a BIM bevezetésével javítsák a munkájukat mindezeknél a feladatoknál.
Milyen típusú BIM adatok léteznek?
Minden attól függ, hogy a vállalkozók mire használják a BIM-modellt. Ha koordinációra, akkor fontos, hogy legyenek olyan munkafolyamatok, amelyek értesítik a projekt tagjait a tevékenységről, a változásról, a problémákról, az esedékességről stb. Ha a végső cél a modell ütemezésre és projektprogramozásra való felhasználása, akkor legalább az ehhez szükséges adatösszetevőkhöz való hozzáférést biztosítani kell. A modellkomponensek kezelése a BIM-környezeten belül kritikus fontosságú, mivel valószínű, hogy a helyszíni modell különböző szoftverekből származik, ahol nincs meg a közvetlen átjárhatóság. A BIM-modellben képesnek kell lenniük egy olyan konzisztens topológiai struktúra hozzárendelésére, amely a projekt építési fázisában és azon túl is értelmes az összes szakterület számára.
Így javítsd BIM adatokkal az építési folyamatot!
Nyilvánvalóan az adatok kiemelkedő fontosságúak, de az adatok láthatósága és hozzáférhetősége szintén kulcsfontosságú. A BIM-modelleknek arra kell törekedniük, hogy az igazság egyetlen forrását képezzék, és minden ettől való eltérést el kell kerülni. Az összekapcsolt BIM-megközelítés a legelőnyösebb eredmény a projektben használt különféle rendszerek közül. Az egy adott területen végzett műveleteknek egy másik területen irányított változást kell eredményezniük. Ha a BIM projektben történő bevezetése nem szolgálja az építéshez kapcsolódó hagyományos adathalmazok felbontását, akkor a megvalósításon változtatni kell. A szoftverek szempontjából a választott megoldásnak támogatnia kell a rendszer rugalmas bevezetését, és meg kell oldania az elhatározott BIM-végrehajtási tervhez legjobban illeszkedő módszerek kidolgozását. Jól átgondolt módon az adatoknak a következő követelményeknek kell megfelelni:
- Tárgyak, elemek, berendezések lehető legpontosabb digitális ábrázolása
- Megfelelő adattartalom, amely segíti a különböző szakterületek közötti kommunikációt
- Ellenőrzési, auditálási módszerek kialakítása
- Az egész projekt teljes átláthatóságának biztosítása
- A kommunikáció szintjének emelése
A BIM adatok által jobb az ügyfélkommunikáció?
Az érdekelt felek rendszeresen kooperációs értekezletet tartanak személyesen vagy online, az építési helyszínen, avagy a tervező irodában. Mivel az összes adatot és információt egy helyen tárolnak, minden szakterület be tud kapcsolódni a számára releváns pontokon. A BIM filozófia szerint vezetett projektek esetén a manuális adatgyűjtéseket el lehet kerülni. Az összes információ az összehangolt modellből származtatott lekérdezésekkel állítható elő.
Sikersztorik is vannak már!
Lenyűgöző látni, hogy a felhasználók hogyan alkalmazzák az Allplan szoftvereket a projektjeikben, és hogyan integrálják azokat a munkafolyamataikba. Egy nemrégiben Svájcban tervezett vasútállomási projekt példája jól mutatja a BIM hasznosságát a modell létrehozásától a helyszíni kivitelezésig. Ebben a projektben minden tervfázist digitális platformon szállítottak. A kihívásokat a logisztikai tervezés jelentette, mivel az állomásnak folyamatosan működőképesnek kellett maradnia. A BIM-modell kulcsfontosságúnak bizonyult abban, hogy a fejlesztés és a felújítás minden aspektusára vonatkozóan optimálisan integrálni tudta az összes tervezőt.
Egy másik ilyen projekt, egy Hollandiában épített tengeri zsiliprendszer volt. A cél a hibák minimalizálása, és az utómunkák esélyének csökkentése volt. A központi BIM modell segítette ezt a folyamatot, különös figyelemmel arra, hogy a tervező csapat globálisan elszórtan helyezkedett el. Ezt a szempontot gyakran figyelmen kívül hasógyják. A BIM nagyon hatékony távmunkát tesz lehetővé, bizonyos esetekben a munkafolyamatok élő közvetítésével, ezáltal nem kell várni a kritikus információkra.
BIM eszköztárat kínálunk!
Allplan Bimplus, SCIA AutoConverter, FRILO, CINEMA 4D… A Tangens Kft. széles spektrumát kínálja BIM adatok használatára, megosztására alkalmas szoftvereknek, melyek nem csak egymással, hanem a világ vezető tervező szoftvereivel együttműködve megkönnyítik a munkafolyamatokat. A jövőben nem kérdés, hogy egy részfolyamatot az egyik szoftverben, míg egy másikat egy másikban készíts el, majd az adatokat egy harmadikban összesítsd a praktikum, a megszokás és a kedved szerint!
Vedd fel velünk a kapcsolatot, ha szeretnél többet tudni az építményinformációs modellezésben rejlő lehetőségekről.