Előregyártott házak? Elősütött pizza, kész tészta, kész leves – ha az ételről van szó, akkor a „kész” vagy „előre elkészített” kifejezések a tömegesen gyártott, gyors és – nem ritkán -olcsó terméket sejtetnek. Egyszóval nem igazán a minőség jut eszünkbe róluk. Akik jól akarnak lakni, azok ritkán nyúlnak a fagyasztóba.
Persze ma már az ételekben igenis léteznek magas minőséget képviselő márkák és termékek. Mai cikkünkben pedig hasonló elv mentén vizsgáljuk meg az előregyártott házak fejlődéseit, újdonságait és egy kicsit a múltjukat.
Az előregyártott házak megítélése
Ha röviden összefoglalnák, akkor hasonló megítélése van az előregyártott házaknak, mint a bevezetőben felsorolt ételeknek. A rossz megítélés alapvetően olyan országokra is igaz, ahol ez a technológia kiemelt figyelmet érdemelt, például Németországban. Ma is sokan vannak, akik még mindig rosszabbnak tartják az előre gyártott házakat. De valóban ilyen ördögtől való, silány technológia lenne?
Mik azok az előregyártott házak?
Az „előre gyártott ház” általában minden olyan épületet magában foglal, amely nagyrészt iparilag előre gyártott elemekből épül fel. Ennek ellenére a fogalom meghatározása széles skálán mozog, hiszen ide tartoznak a nálunk is jól ismert panelházak, de éppen az előregyártott fapanelekből készülő itthon inkább készházak néven illetett épületek is. Lényegében igaz mindkettő: a könnyűszerkezetes előregyártott készházak is jókora szelet a piacnak, mint ahogyan az előregyártott vasbeton elemekből épített épületek is.
„Klasszikus” előre gyártott házak
Itthon továbbra is a jó öreg tízemeletes vagy négyemeletes (ritka esetekben ezektől eltérő emeletszámú) sok lépcsőházas, épületek számítanak az ipar klasszikus termékeinek. Ugyanakkor természetesen ezek csak részei a klasszikus előregyártott házak fajtáinak. Már az 1960-as évektől kezdve készülnek kisebb nagyobb ingatlanok, melyek előre legyártott elemekből épülnek fel.
Elterjedt, hiszen számos azonnali előnye van: gyorsan elkészülő, kulcsrakész épület – amit ennek ellenére könnyű egyedileg tervezni és megalkotni. Ráadásul a tömeggyártás miatt verhetetlen áron is készültek ezek.
Persze nem minden esetben jó minőségű tömeg gyártott panelekről beszélünk, hiszen léteznek olcsóbb, „kartonházak is” – ami természetesen nem az építési anyagra vonatkozik, hanem inkább a papírvékony falakra, a gyenge zajszigetelésre és a még gyengébb hőszigetelésre. Tovább nem vetett jó fényt a klasszikus előregyártott házak megítélésére az sem, hogy olyan faanyagvédő vegyszerekkel kezelték őket, melyeknek kiderültek egészségkárosító (sőt: mondjuk ki: mérgező) hatásai.
De a hőskorban sem volt minden előregyártott ház rossz minőségű, a technológia fejlődött, a gyerekbetegségeit kinőtte, így ismét megbízható építészeti eszközzé válik.
Előre gyártott házak napjainkban
Az 1950-es évek óta nagyon sokat változott az előre gyártott házak építése. Mindenekelőtt háttérbe szorult az az elképzelés, hogy a sorozatgyártású házak révén az ár minél alacsonyabb legyen. Az előre gyártott házak ma nagyrészt egyedileg tervezett épületek, amelyek alig különböznek a „normál” házak áraitól. Piaci részesedésük nem csak stabilizálódott, hanem folyamatosan növekedett is (a 2000. évi 13,5 százalékról 2015-re 19,9 százalékra – Németországban).
A napokban megjelent egy cikk az index.hu-n is, amely a koronavírus hatásai miatt egyre többen költöznének panelből, társasházból kisebb, de fenntartható, kis kerttel rendelkező ingatlanba és emiatt a készházak piaca hazánkban is meghaladta a 15%-ot (a 20 évvel ezelőtti 3,5%-hoz képest.
Előregyártott házak tervezése – megéri?
Előregyártott elemekből tervezni házat igenis jól lehet ma már, és a rendelkezésre álló alapanyagok is kifejezetten jó minőséget képviselnek – hiszen a korábbi problémákat szabályozásokkal, fejlesztésekkel már teljesen kiküszöbölték.
Természetesen minden mérnökiroda maga választja meg a profilját és ezen belül a tervezni kívánt objektumok fajtáját, anyagát, de kétségtelen tény, hogy érdemes képben maradni az elérhető eszközökkel, alapanyagokkal – és néha egy régebben leírt megoldás is okozhat meglepetéseket.
Az előregyártott házak tervezéséhez is tudunk szoftveres támogatást adni. Ha fejlesztenéd szoftvereidet, esetleg érdekel, hogyan használd ki a lehetőségeket még jobban, keresd velünk a kapcsolatot, segítünk.