A hibrid épületek felemelkedése: Fából készült magas tornyok

2021. 12. 14.

Szeretünk mindent, ami fából készült, de akkor is, ha egy sokemeletes épületről van szó? A faanyag az egyik legkörnyezetbarátabb építőanyag, mégis ritkán gondoltak rá, hogy magas épületekhez használják – egészen mostanáig. Hagyományosan a beton és az acél a jobb szerkezeti teljesítményük miatt a szokásos építőanyag, de az elmúlt években a faipari mérnöki munka fejlődése nyomán világszerte megjelentek a magasabb faépítmények. A legmagasabb ilyen faépületek közé tartozik a kanadai Vancouverben található Earth Tower, amelyet a Perkins&Will építésziroda tervezett, valamint az ausztráliai Sydneyben található új Atlassian székház, amelyet a SHoP Architects tervezett.

A legmagasabb fából készült felhőkarcolók

A 40 emeletes kanadai Earth Tower egy olyan vegyes felhasználású fejlesztés, amely egy 200 lakást kínáló felhőkarcolót kombinál egy lepényépülettel, amely irodai és kiskereskedelmi helyiségek keverékét tartalmazza majd. Ezek a területek egy nagy udvarra nyílnak majd, míg a felhőkarcoló magasságában közös télikertek sorakoznak majd, amelyeket a lakók élvezhetnek, miközben a közösség érzését biztosítják. A tetőterasz és az üvegház további zöld területeket biztosít a lakók számára, miközben kiváló kilátást is nyújt. A tervezett fejlesztés teljes alapterülete közel 31 000 négyzetméter.

Hasonlóképpen, a tervezett Atlassian székház is 40 emeletes (vagy 180 méter magas) lesz, és a faanyagot acél- és üveghomlokzattal kombinálja. A lépcsőzetes tetőkertet, valamint számos beltéri és kültéri zöld területet magában foglaló épület kihasználja a meleg sydneyi éghajlat előnyeit, és elmossa az épület és környezete közötti határokat. Az üveghomlokzat, a természetes szellőzés és a beépített napelemek révén önárnyékoló képességgel is rendelkezik majd a túlmelegedés megelőzése érdekében.

fából készült

Fából készült, mégis vaskarikabeton  avagy hibrid faépítés

A fából készült építmények magasságát hagyományosan korlátozták a szerkezeti stabilitással és a tűzállósággal kapcsolatos aggályok miatt. Az új megközelítések azonban mind a felhasznált faanyagok, mind a fa és a vasbeton kombinációja tekintetében lehetővé teszik a magasabb épületek építését.

A kanadai Earth Towerben a felhőkarcoló oszlopaihoz és emeleteihez helyi erdőkből származó tűzálló ragasztott-rétegelt faanyagot javasolnak. A szerkezet oldalirányú stabilitása érdekében a torony magját vasbeton liftaknák és egy vészlépcsőház alkotja majd. Ezzel szemben az Atlassian székháza tömeges faanyagot használ, hogy egy belső, faszerkezetű magot hozzon létre, az acél- és üveghomlokzat pedig úgy tűnik, mintha körbeölelné az épületet. Bár mindkettő nagyon eltérő megközelítés, jelentősen meghaladják a korábban faépítéssel elért magasságokat.

Miért jó, ha fából készült?

A fa a szén-dioxidot azáltal zárja el, hogy azt az anyagban tartja, amit szén-dioxid-megkötésnek nevezünk. Ugyanakkor élettartama során a hagyományos anyagokhoz, például a betonhoz képest jelentősen kevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki működése során. A hibrid faépítési technikára való áttérés tehát a fenntarthatóbb épületek létrehozására való összpontosításról tanúskodik, mivel mindkét torony környezetbarát funkciókat tartalmaz.

A kanadai Earth Tower zéró kibocsátású épület lesz, amely használat közben nem fogyaszt fosszilis tüzelőanyagokat, és amelynek energia igénye mindössze 40 kWh/m²/év. Ezen túlmenően az épület célja a passzívház-tanúsítvány megszerzése, valamint az ivóvízfelhasználás csökkentésére és az esővíz újrafelhasználására vonatkozó ambiciózus tervek beépítése. Ezek a környezetvédelmi célok azt jelentik, hogy a fejlesztés részt vesz a Canada Green Building Council Zero Carbon Buildings Pilot Programjában, amely segít az ország számára egy Zero Carbon Building Standard kidolgozásában.

Az Atlassian központja a tervek szerint 100 százalékban megújuló energiával fog működni a beépített napelemeknek köszönhetően, és a befejezés után nettó nulla kibocsátást fog elérni. A faépítési elemnek köszönhetően az épület 50 százalékkal kevesebb megtestesült szén-dioxiddal büszkélkedhet majd az építés során, mint egy hagyományos épület.

Ezekkel az épületekkel a hibrid faépítés segít az építészeknek és mérnököknek fenntarthatóbb épületeket létrehozni, amelyek egészségesebb és energiatakarékosabb lakó- és munkahelyeket biztosítanak.

Érdekességek a tervezés világából és kiváló mérnökszoftverek

Vedd fel velünk a kapcsolatot és ismerd meg termékeinket, próbáld ki az ALLPLAN, a FRILO vagy a SCIA szoftvereket és használd őket kiemelkedően.

fából készült

Még több hasznos szakmai cikk

Lakossági tervezés megkönnyítése

Mladen Morača, az NS Drafter tervezőjének vendégposztja az Allplan blogjában jelent meg. Egy új,...

Allplan funkciók: A 4 legjobb (Pietro Massai építész szerint)

Pietro Massai, építész és BIM menedzser vendégposztja az Allplan blogjából Az Allplan már évek óta...

Így használja ki a BIM-technológia lehetőségeit!

Az Egyesült Királyság Építőmérnöki Intézete (ICE) nemrég készített egy tanulmányt, mely kimutatta,...

A digitális ikrek felváltják a BIM-et?

A digitális ikrek az épületinformációs modellezés (BIM) következő szintjét jelentik, vagy...

4 példa a BIM bevezetésére az építőiparban

Az épületinformációs modellezés (BIM) elfogadott módszer a tervezési fázisban, de gyakran...

Fő termékeink

Utolsó hírünk

ALLTO PythonParts akció július 31-ig.

Örömmel jelentjük be, hogy a ALLTO PythonParts csapata különleges ajánlatokkal készül számodra!...