Tökéletes kapcsolat: A GIS és a BIM kombinációja jelentősen segíti a fontos adatalapú döntéseket a településtervezési projektekben.
Az építészeti tervezés összetett folyamat, amely számos kontextuális információt igényel. Annak érdekében, hogy a fontos településtervezési döntések már korai szakaszban meghozhatók legyenek, és később jóváhagyásra kész építési tervek születhessenek, a tervezők földrajzi információs rendszereket (GIS) és BIM-et (Building Information Modeling) használnak. A GIS és a BIM adatok kombinálásával városi kontextusmodellek hozhatók létre, amelyek – a szokásos 2D kataszteri adatok és a rendezési tervek mellett – egyre fontosabb szerepet játszanak az építészeti tervezésben.
GIS az építészeti tervezésben
A térinformatikai rendszerek olyan szoftvereszközök, amelyek nagy léptékben elemzik, megjelenítik és kezelik az adatokat. Az építészeti tervezésben a GIS-t a szóban forgó építési terület városi környezetére vonatkozó kiterjedt földrajzi információk gyűjtésére és elemzésére használják. Ide tartoznak a topográfiai adatok, például a domborzatmodellek, az infrastrukturális információk (például az ellátási és ártalmatlanítási infrastruktúrához való kapcsolódásokról vagy a közlekedési kapcsolatokról), valamint az építési projektet meghatározó és azokat jelentősen befolyásoló környezeti adatok. Ezen adatoknak a tervezési folyamatba történő integrálásával az építészek jobban megérthetik a térbeli környezetet, és megalapozott döntéseket hozhatnak.
Kontextusmodellek a GIS és a BIM segítségével
A GIS és a BIM kombinációja lehetővé teszi a közvetlen modellalapú tervezést a kontextusmodellekben. Ez lehetővé teszi a tervezett építési projekt átfogó ábrázolását a városi kontextusban már a kezdetektől fogva. A GIS-adatoknak a BIM-modellbe történő integrálásával az építészek nemcsak az épületet önmagában láthatják, hanem megérthetik annak a környezetre gyakorolt hatását is.
A BIM-modellben például olyan tényezők, mint a napsugárzás, a széljárás és a városi infrastruktúra szimulálhatók az épület fenntarthatóságának és funkcionalitásának optimalizálása érdekében. A topográfiai modell fontos betekintést nyújt az építési terület magassági elrendezésébe. A szomszédos beépítés kubatúrája döntő információt szolgáltat a beavatkozás városi términőségéhez. Emellett javítja a kommunikációt és az együttműködést a tervezők és a projekt egyéb résztvevői, így az épület tulajdonosa, a szomszédok és az engedélyező hatóságok között.
GIS OpenData
A GIS Open Data olyan földrajzi adatok sora, amelyek bárki számára szabadon hozzáférhetőek és használhatóak. Ezeket az adatokat különböző szervezetek, hatóságok és intézmények bocsátják rendelkezésre, hogy megkönnyítsék a földrajzi információkhoz való hozzáférést. Az egyik ilyen szervezet a Swisstopo – Svájc Szövetségi Topográfiai Hivatala. A Swisstopo földrajzi adatok széles skáláját kínálja, többek között topográfiai térképeket, magassági adatokat, légifényképeket és egyebeket. Ezek az adatok a nyilvánosság számára ingyenesen hozzáférhetők, és az építészek és más szakemberek felhasználhatják őket az építészeti tervezéshez szükséges pontos és részletes kontextusmodellek létrehozásához.
Nemzetközi szinten egyre több régió teszi elérhetővé a geoadatokat nyílt adatként. Dél-Tirol, Hollandia és New York City már most is ingyenes hozzáférést biztosít a digitális városmodellekhez. Németországban Köln, Hamburg, Berlin, Észak-Rajna-Vesztfália, Aachen, Alsó-Szászország, Hessen, Bajorország és Szászország jár az élen. A 3D Cityloader GIS-szakértőivel együtt az Allplan az új 2024-es verzióval rendkívül hatékony munkafolyamatokat hoz létre, hogy ezeket a GIS-adatokat zökkenőmentesen integrálja az építészek tervezési folyamatába. Tudjon meg többet a GIS integrációról az Allplan 2024-ben most.
Nem lenne itt az ideje, hogy megtapasztalja az épülettervezés jövőjét? Fedezze fel, mit kínál az Allplan 2024, és emelje projektjeit a következő szintre egy ingyenes, 14 napos próbaverzióval.