Korábban már beszéltünk a Lean Construction (amely a Lean Menedzsment építőiparra alakított változata) lehetőségeiről. Mai cikkünkben igyekszünk a gyakorlati oldalról megközelíteni azt. Ehhez az Allplan szoftver blogján bemutatott Vollack Gruppe vállalat példáját fogjuk ismertetni.
A Vollack az irodai, ipari és egészségügyi szektorban a fenntartható, energiahatékony épületek módszertani tervezésének, építésének, valamint revitalizációjának specialistája. Az ügyfél igényeitől függően a Vollack vállalja az általános tervezést és a projektmenedzsmentet, a teljes kulcsrakész kivitelezést, vagy projektfejlesztőként egyedi bérleményeket valósít meg olyan vállalatok számára, amelyek nem kívánnak saját maguk beruházni.
A 300 fős csapatával, amelyből 150 építész és mérnök, a tervező-építő cég a Lean Menedzsment és a BIM kombinációját mozgatja, és a két megközelítés kombinációját oktató rendezvényeken és továbbképzéseken mutatja be Németország-szerte, többek között a karlsruhei Műszaki Egyetem ALLPLAN cégével közösen.
Amint azt a Lean Menedzsment és a BIM első részében megtudtuk, mindkét megközelítés az építési folyamat egészének optimalizálását tűzte ki célul. Mindkét megközelítés nagyon jól harmonizál egymással, és egymást kiegészítőnek is tekinthető, ami növeli az előnyöket.
A jövő építési feladatai újragondolást igényelnek
A jövő építési feladatai egyre összetettebbé válnak a tulajdonosok és a felhasználók igényei, valamint a jogi követelmények miatt. Az épületek tulajdonosai, valamint a tervező és építőipar egyre inkább felismerik, hogy a hagyományos munkamódszerek és ellenőrzési módszerek elérik határaikat az összetett építési projektek tervezése és kivitelezése során.
Ez drasztikusan láthatóvá válik például számos nagyszabású projektben, amelyek ráadásul riasztó képet festenek az iparágról a médiában. Jelentős időveszteségről és eszkalálódó költségekről számolnak be, nem utolsósorban a hibák és hiányosságok kiküszöbölése, majd később a garanciavállalás kapcsán. A tanulmányok azt mutatják, hogy a folyamatok és munkafolyamatok optimális összehangolása a tervezés és az építés során akár 70%-os optimalizálási potenciált nyit meg. Ésszerűen strukturált és digitálisan támogatott építési projektek óriási lendületet kaphatnak a költségek, a minőség és az ütemtervek betartása tekintetében.
Épületinformációs modellezés (BIM)
A BIM olyan épületmodellt hoz létre, amelyet a fejlesztési és tervezési fázisok során végig digitálisan modelleznek, és folyamatosan információkkal gazdagítanak. A 3D modell felhasználható például a mennyiségi számításhoz az alkatrészek geometriai leképezése révén. Az egyes geometriai testek a 3D-modellben attribútumok formájában komponensorientált információkat kaphatnak, amelyek átláthatóan megoszthatók, szerkeszthetők és módosíthatók vagy kiegészíthetők a projekt minden megfelelően hálózatba kapcsolt résztvevőjével.
Ezen információk összekapcsolásával az épületmodell olyan konzisztens adatbázissá válik, amely messze túlmutat a tervezésen és az építésen, a vevői értéknövelt üzemeltetési fázisban.
A Lean Consrtuction több, mint Lean Menedzsment
Sokan a Lean Construction-t a Lean Menedzsment építési területen történő alkalmazásával azonosítják. Ez azonban sokkal inkább egy olyan filozófia, amely a projektvégrehajtás minden fázisában alkalmazható. E felfogás szerint a hangsúly elsősorban a megrendelő értékén és annak végtermékén, a kész épületen van. Ebből a cselekvési területből kiindulva fokozatosan kell összehangolni az előző folyamatokat, amelyek az értékteremtő folyamatokat egyáltalán lehetővé teszik. Ennek megfelelően a tervezést és a kiviteli tervezést az építkezés folyamatmegrendelőjének kell tekinteni.
Azáltal, hogy az együttműködő folyamatelemzések során – akár az építkezésen, akár a tervezésben – minden folyamatot munkacsomagokként ábrázolunk, és kis tételeket határozunk meg, a kapcsolódási pontok és függőségek egyértelműen azonosíthatók, közös megértés hozható létre, és növelhető a hatékonyság. Az előzetes munkák így időben elkészíthetők és a feldolgozási sebesség összehangolható. A várakozási idő és a többszöri feldolgozás minden érintett fél számára megszűnik – a hulladék minimalizálódik. A hozzáadott érték mindenki számára létrejön, nem csak az ügyfél számára.
A legfőbb fegyelem: BIM-mel kombinált Lean Menedzsment
A BIM optimalizálja a tervezési folyamatot az építésztől a szaktanácsadóig, és így a minőség, az idő és a költségek szempontjából is kifizetődő. Az ügyfél döntéshozatali folyamatainak korai biztosítása, például a virtuális valóság megoldások (VR) révén is, további előnyöket biztosít. A BIM nem a korábbi tervezési folyamatok digitalizálása; a „digitális bennszülöttek” új generációja valójában újragondolja a tervezést. A lean építés lehetővé teszi az építkezési folyamatok stabil és következetes strukturálását. Minél gördülékenyebben működik az építkezés, annál inkább bizonyítja magát a tervezés minősége, mint előzetes teljesítmény és annak hatásdimenziója.
A BIM és a Lean Menedzsment összekapcsolása a tervezési és építési folyamatok még intenzívebb összekapcsolását jelenti. Ennek intelligens következménye a projektek és szerződések továbbfejlesztése a Design + Build felé. Ennek középpontjában a szakterületek szisztematikus és hatékony fejlesztése áll a projekt teljes időtartama alatt. Ennek technológiai, folyamatorientált, szerződéses és nem utolsósorban munkakultúrális dimenziója van. Ez egy hozzáállásról szól: hálózatban dolgozni, felismerni a pazarlást, folyamatosan átszervezni és optimalizálni a stabilitást és a folyamatok áramlását, azzal az egyetlen deklarált céllal, hogy a projekt minden résztvevő számára javuljon.
A BIM és a Lean Menedzsment összekapcsolása tekinthető a legfőbb diszciplínának, amelyben különleges lehetőség rejlik a jövő tervezése és építése szempontjából.
Válts jobb szoftverre: A Tangens Kft küldetése, hogy a magyarországi mérnök irodák a lehető legjobb szoftverekkel dolgozzanak, ezáltal erősítsék szakmai kvalitásukat és piaci pozíciójukat.
Vedd fel velünk a kapcsolatot és segítünk az ideális mérnökszoftver kiválasztásában.