Hogyan tervezhetünk jobban, a megépíthetőség érdekében?

2021. 07. 13.

Lehetnek kiváló tervek, ha az építés folyamatai nehézkesek, akkor ott baj van. Az megépíthetőség egy olyan szempont, amire már tervezési fázisban ügyelni érdemes – a könnyebb, gyorsabb és olcsóbb kivitelezés érdekében. A rendkívül kifinomult épületmodellek használata – a BIM eredményeként – átalakította az épített környezet tervezését. Bár azonban az építészek és mérnökök által a tervezés során használt digitális modellek lehetővé teszik a tervezői szándék lenyűgöző vizualizálását és dokumentálását, a megépítéshez szükséges adatokat és megfontolásokat gyakran külön-külön veszik figyelembe. A tervezési modellt jellemzően a projekt végső állapotának közlésére használjuk – nem pedig arra, hogy hogyan épül meg, pedig az ilyen megfontolások pontosabb becslést eredményeznek mind a projektidőre, mind a költségekre vonatkozóan. Természetesen léteznek a BIM-eszközök különböző válfajai, amelyek figyelembe veszik ezeket a témákat a gyártás és az építés során, de vajon milyen gyakran vesszük valóban figyelembe az építési folyamat hatását a helyes kezdeti tervezési döntések részeként?

Ezzel szemben a kivitelezőnek minden olyan elemet figyelembe kell vennie, amelyet nem feltétlenül modelleznek, mint például a zsaluzást, az állványozást vagy más ideiglenes szerkezet építését. „Mindezen elemeknek jelentős költségvonzata van, valamint hatással van az építési sorrendre és az ütemezésre. Az olyan szempontok elemzésének, mint a helyszín elrendezése, az anyagok tárolása, az egészségügyi és biztonsági követelmények betartása, és a munkaterület megközelíthetősége, a kivitelező a tervezési szakasz befejezése után fog neki. Ezek az tényezők azonban gyakran kritikusak a projekt sikere szempontjából, és ha ezeket nem vesszük figyelembe idejekorán, az „megépíthetőségi szakadékot” okoz a tervezés és az építés között” – magyarázza Kevin Lea, az ALLPLAN termékmenedzsmentért felelős SVP-je.

A megépíthetőség tehát két oldalról vizsgálandó – egyrészt az, hogy egy építész vagy mérnök hogyan tud jobban tervezni ezen szempontok megértésével, másrészt pedig az, hogy egy kivitelező hogyan használhatja a BIM-et az építési tervezési folyamat segítésére. Mindkét cél eléréséhez olyan gyakorlati megközelítésre és megfelelő eszközökre van szükség, amelyek segítenek a projekt megépíthetőségi szempontjainak figyelembevételében már a tervezés korai szakaszában, és bevonják a projekt valamennyi résztvevőjét a folyamatba.

Megépíthetőség = több, mint modellek!

A BIM egyre szélesebb körű elterjedésével az AEC-iparban a központi épületmodell az egész folyamat középpontjába került. A megépíthetőség javításához azonban a digitális iker önmagában nem jelenti az építési projektfeladat teljes képét – ez a végcél. Ehelyett az építést és az építmény megépítésének módját befolyásoló döntéseket a projekt korábbi szakaszában kell meghozni a legjobb eredmények elérése érdekében.

„Ezt szemlélteti ez a két egyszerű példa: egy betonalap alatt szerelőbeton lesz, és ki is kell zsaluzni – mindezek befolyásolják az időt és a költségeket.  Vagy egy falazás építése során állványzatra lesz szükség, valamint bizonyos magasságokban járópallózást is kell építeni, ami szintén idő- és költségráfordítást igényel. Ezeket az elemeket gyakran kihagyják a tervezési modellekből és így a mennyiségi kimutatásokból is” – mondja Kevin Lea. „A következmények a kézi beavatkozástól – ami az építkezésen időveszteséggel járhat – az elpazarolt anyagokig terjednek. Ez pedig a kivitelezési fázisban az építési költségeket növeli” – folytatja.

A megépíthetőség holisztikus folyamat

A holisztikus megközelítéssel az építési módszerek összehasonlíthatók, a kivitelező követelményei korábban figyelembe vehetők, és számszerűsíthetők a szükséges, de nem feltétlenül modellezett további elemek. Így az építési igények vagy követelmények figyelembevétele már egy korábbi szakaszban beépül, és a teljes tervezési folyamat során, minden szakterületen, egészen a tényleges építési fázisig.

A megépíthetőség korábbi figyelembevételének közvetlen előnye a hatékonyabb építés. Ez a megközelítés azonban más előnyökkel is jár, amelyek szintén befolyásolhatják a projekt sikeres kimenetelét – például a jobb helyszíntervezés és organizációs tervezés, a daruk és berendezések kényelmes elhelyezése, valamint a jól megtervezett közúti megközelíthetőség, hogy csak néhányat említsünk. Az iparosított építőipar gyors növekedésével és az előre gyártott épületszerkezetek növekvő használatával párosulva a megépíthetőségi szempontok korábbi figyelembevétele még kritikusabbá válik a sikeres átadás szempontjából.

A megépíthetőség támogatása digitális eszközökkel

Ahhoz, hogy a megépíthetőséget korábban figyelembe lehessen venni, az építészeknek, mérnököknek, előregyártóknak, acélgyártóknak és fővállalkozóknak olyan digitális eszközökre és platformokra van szükségük, amelyek segítségével a teljes „Design to Build” folyamatot végponttól végpontig leképezhetik, túl a puszta 3D modellen. „Sajnos a „megépíthetőség” nem egy gomb, amelyet megnyomhat a tervezőszoftverben – ez a projekt etikája” – magyarázza Kevin Lea. Vannak azonban olyan eszközök, amelyek megkönnyíthetik ezt, összehozzák az összes felet és megosztják egymással a szakértelmet, hogy optimalizálják az építési módszereket, csökkentsék a költségeket és időt takarítsanak meg.

„Az ALLPLAN célja, hogy a megfelelő eszközökkel támogassuk felhasználóinkat, hogy a tervezési folyamat elején több adatvezérelt döntést hozhassanak” – folytatja Kevin Lea. Az Allplan modelladat-struktúrája alkalmas a hatékonyabb információmegosztásra, és segít abban, hogy a különböző lehetőségek menet közben is könnyen összehasonlíthatók legyenek. A nem modellezett elemek figyelembe vehetők a mennyiségi átvétel során a pontosabb becslések érdekében. Mind az előregyártott beton-, mind az acélszerkezetek terén szerzett szakértelmünk jelentősen megerősödött a PRECAST és az SDS2 ALLPLAN-hoz való hozzáadásával, így teljes körű megoldási portfóliót kínálunk. A Bimplus, a felhőalapú együttműködési platform biztosítja, hogy a koordináció, a kommunikáció és az információmegosztás zökkenőmentes és hatékony legyen a projekt érdekeltjei között. „Ezek a funkciók azt jelentik, hogy az ALLPLAN egyedülállóan alkalmas arra, hogy minden szakterületen foglalkozzon a megépíthetőség témájával” – állítja Kevin Lea.

Következtetés

A megépíthetőség figyelembevétele javítja az építés fenntarthatóságát és hatékonyságát. Ennek eléréséhez azonban a hangsúlyt át kell helyezni egy holisztikus, adatvezérelt megközelítésre, amely már korábban figyelembe veszi, hogy „hogyan építkezünk”. E megközelítés gyakorlati megvalósítása megfelelő felhőalapú szoftvereszközökkel és platformokkal könnyíthető meg, amelyek a projekt valamennyi érdekeltjét a lehető legkorábban bevonják a tervezési, tervezési és építési folyamatba.

Éppen ezért a hamarosan megjelenő Allplan 2022 egyik fő célja, hogy segítsen jelentősen növelni a tervezés minőségét, csökkenteni a költségeket és biztosítani az ütemterv betartását, valamint javítani az építési projektek fenntarthatóságát. Azaz: támogatni a megépíthetőség folyamatait. Ha érdekel máris a legfrissebb Allplan verzió, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot!

Még több hasznos szakmai cikk

Van egy perce? Vasbetonszerkezet modellezés 5 lépésben!

A vasbetonszerkezet modellezés 3D-ben bonyolultnak hangzik - a 2D-s rajzolási módszerekhez képest...

Mesterséges intelligencia a modellezésben? A BIMKIT-projekt

Pár hete feltettük a kérdést a Facebook oldalunkon, hogy vajon hasznos lenne-e a mesterséges...

Megéri az Allplan előfizetés vagy jobb megvenni a teljes szoftvert?

Nemrég tettük közzé az Allplan előfizetés Magyarországon elérhető kedvezményes árait és ez volt az...

Hogyan válasszuk ki az ideális megoldást az előregyártott elemek tervezéséhez?

Jó szoftverekkel az előregyártott projektek hatékonysága hihetetlenül megnövelhető. A megfelelő...

ALLPLAN 2025: Innovációk a szerkezeti tervezéshez és az előregyártáshoz

Az építőiparban uralkodó kihívásokkal teli környezet miatt a hatékony tervezés és kivitelezés...

Fő termékeink

Utolsó hírünk

Újdonság az ALLTO-ban – 300+ parametrikus elem és májusi akció

Az ALLTO szoftver új szintre lépett: a május végéig elérhető kedvezményes ár mellett immár több...