Ma már egyértelműen kijelenthetjük, hogy az OpenBIM a digitális adatcsere jövőbeli szabványa.
A tervezésre és építésre vonatkozó követelmények folyamatosan növekednek. Mindez szükségessé teszi a tervezők számára a folyamatos áttekintési lehetőséget, függetlenül a projekt készültségi szintjétől, az elkészülés különféle fázisaitól. Azonban ez csak akkor lehet elvárható, ha a tervezésben részt vevő összes kolléga egy projekttervet dolgoz ki és folyamatosan kommunikál. A BIM időkben ez magában foglalja a projektinformációknak a platformok közötti cseréjét, illetve szabad áramlását is.
Mi is tehát az OpenBIM?
Az OpenBIM az összes projekt résztvevője közötti korlátlan digitális adatcsere elképzelését jelenti.
A BIM és a digitális tervezés történetét figyelembe véve az OpenBIM – elvileg – egy logikus fejlesztése a szabad digitális tervezésnek. Az OpenBIM lehetővé teszi a
- nyitott platformokat
- akár több platformot
- a készítőtől független adatcserét
- archiválást az IFC formátum (Industry Foundation Classes) alapján, amelyre jelenleg nincs más alternatíva.
Az OpenBIM végigkíséri a teljes tervezési folyamatot, azaz folyamatosan jelen van az építési szakasztól egészen az átadásig, a működésig, ill. működtetésig. Rendkívül jelentős előnyökkel jár azokon a területeken, amelyeket eddig meglehetősen alulértékeltek. Például egy “berendezett” modell használható egy funkcionális létesítménykezelési (FM) modell létrehozására egy későbbi építési művelethez. Az OpenBIM támogatja az épület komplett életciklusát és a teljes projektmenedzsmentet az épület várható élettartama előtt, alatt és után.
Az OpenBIM és az IFC továbbra is kéz a kézben
Az elkövetkező években a szakmai fejlesztések elsődleges célja az openBIM kialakításának fejlesztése és az IFC további fejlesztése. Az IFC egy nyílt szabvány az építési modellek digitális leírásához (BIM modellek), és ez a kulcs ahhoz, hogy úgy továbbítsanak geometriai, 3 dimenziós komponensek jellemzőit és minden épületszerkezeti információt, hogy a létező legalacsonyabb legyen az információveszteség.
A BIM: kicsiben indul, majd kinövi magát
A BIM – és az OpenBIM is – egy logikus következő lépés a szakma fejlődése során, ami megalapoz és technikailag lehetővé tesz minden tudományos elképzelést.
Az elkövetkező években a digitális tervezés döntő fontosságú lesz az AEC azaz az építész, építő és szerkezettervező szakmában dolgozó mérnökök hosszú távú sikeréhez.
Ami a BIM tervezők számára szokatlan lesz, hogy a meglévő feladataik mellett ún. “információs menedzserré” fognak válni. Az általuk választott szoftverrel, valamint a munkafolyamatok meghatározásával megteremtik az új feladat alapjait. A folyamatok és az irodai eljárások újragondolása nem igényel azonnal komplex informatikai, szerver- vagy felhőmegoldásokat. A mai BIM-programok kiterjesztett funkcionalitással és potenciállal rendelkeznek, ezért ebben az első szakaszban az “információs menedzser”-ré válás első, kezdeti szakaszában kiválóan megfelelnek.
Fontos a csapatok átfogó képzése és átirányítása, mivel az együttműködés jelentősen eltérő lesz a BIM munkafolyamatban a korábban megszokott folyamatokhoz képest.
Mi a következő lépés a BIM után?
A BIM kicsiknek, kicsiben indul, a mérnökök gondolataival kezdődik és mint írtuk: kezdetben nem igényel hatalmas fejlesztéseket.
Később majd megváltozik a feladatok és projektek növekvő összetettségével. Ezután válik fontossá az irodai műszaki infrastruktúra optimalizálása és szakszerű bővítése.
Virtuális kiszolgálók, biztonsági mentési megoldások, felhő rendszerek licencelt kiszolgálókon adatvédett kiszolgálókkal – ezek csak néhány kulcsfontosságú szempont, amelyek a kivitelezés, végrehajtás során lépnek fel.
Az első lépést tedd meg itt: <allplan sales link>
Tudja, mely szakmák képviselői tudják a lehető legteljesebben kihasználni az openBIM alapú Allplan programot?
- építőmérnök
- statikus tervező; szerkezettervező; tartószerkezeti tervező
- vasbeton szerkezeti szakember
- építész vagy építészmérnök
- belsőépítész; lakberendező