Az ALLPLAN saját mesterséges intelligencia stratégiájával az építőipar új digitális forradalmának irányt szab.
A mesterséges intelligencia (AI) megváltoztatja a világunkat. Az openAI gyors sikere mutatja, hogy ez milyen gyorsan történik. A ChatGPT nyelvi modellje a megjelenése után mindössze két hónap alatt már több mint 100 millió felhasználóhoz jutott el. És ez még csak a kezdet. Az openAI alapítója, Sam Altman nem az egyetlen, aki biztos benne, hogy a mesterséges intelligencia a következő három-négy évben úgy fogja alakítani a globális társadalmat, mint egyetlen más technológia sem előtte. Azok, akik hasznosítják az AI-t, a jövőben gyorsabban tudnak majd jobb döntéseket hozni és hatékonyabban reagálni. Az ALLPLAN most stratégiát dolgozott ki az AI bevezetésére, hogy a jövőben is a leghatékonyabb szoftvermegoldásokat kínálhassa az építőipar számára.
A mesterséges intelligencia fő alkalmazási területei az ALLPLAN-ban
A mesterséges intelligencia koncepciójának középpontjában két cél áll: 1. a meglévő tervezési folyamatok megkönnyítése; és 2. új funkciók és termékek létrehozása. Ennek érdekében partnereinkkel együtt nagy mennyiségű adatot használunk fel a gépi tanuláshoz. Szoftvergyártóként az átjárhatóság és az adatkezelés, a felhasználói élmény, az építészeti tervezés, a mérnöki tervezés, az infrastruktúra-tervezés, a gyártás és az építőipar területeit emeltük ki, mint a mesterséges intelligencián keresztül történő fejlesztések és innovációk fő alkalmazási területeit. Az ALLPLAN ökoszisztémán keresztül a munkafolyamatokba integrálható innovatív partneri megoldások itt is fontos szerepet játszanak.
A CAD-rendszerek interoperabilitásának javítása
Az átjárhatóság és az adatkezelés terén a mesterséges intelligencia számos optimalizálási lehetőséget kínál. Ide tartozik például a tartalom bármilyen nyelvre történő fordítása, az adatok különböző formátumok közötti átalakítása, a geometria jobb felismerése, a 3D modellek rekonstrukciója vagy a 2D CAD-adatok mögött rejlő szemantikai jelentés jobb megértése. Az egyik megoldást ebben az összefüggésben a Müncheni Műszaki Egyetemmel (TUM) közösen kutatták a Deep Linkage kutatási projekt keretében. A kutatók automatikus módszereket dolgoztak ki a 2D rajzok és a projekthez különböző programokkal generált 3D BIM modellek közötti geometriai konzisztencia ellenőrzésére.
Az ALLPLAN az Elevait AI-partnerével együtt gépi tanuláson alapuló megoldásokat kínál intelligens tervadat-kezeléshez a hatóságok, az ügyfelek, az építőipari vállalatok és a tervezőirodák számára. A rendszer képes nagy tervhalmazok folyamatos és gyors strukturálására, a következetlenségek kiemelésére, valamint az aktuális projektben generált vagy a tervarchívumban évek óta tárolt információk célzott keresésének új formáit kínálja.
Jobb felhasználói élmény az AI segítségével
A mesterséges intelligencia várhatóan jelentős javulást hoz a BIM-megoldások felhasználói élményében, például a CAD-rendszereken belüli, kontextusfüggő tervezési asszisztensek és a szoftverfelhasználók által szöveges vagy hangos formában adott programparancsok felismerése természetes nyelvi feldolgozás (NLP) segítségével. Nagy lehetőségek rejlenek a „prediktív modellezésben” is, amelyben a program a korábbi projektek tervezési előzményei alapján ésszerű következő lépéseket javasol. A TUM itt is dolgozik már az ALLPLAN-nal a megfelelő technológiákon. További lehetséges AI-alkalmazások közé tartozik a vizualizációk és elemzések automatikus létrehozása vagy a gyors tanulást és a szoftverfelhasználók folyamatos képzését szolgáló intelligens asszisztensek.
Mesterséges intelligencia az építőmérnöki és infrastruktúra-építési ágazatban
Az ALLPLAN az építőmérnöki és infrastrukturális projektekben a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket a tervezés optimalizálásában (pl. a tervezés, az anyagválasztás, az építési módszer tekintetében) látja, nagy mennyiségű adat elemzése, az adatalapú hibaelhárítás és hibák csökkentése, vagy a meglévő szerkezetek állapotának nyomon követése révén. A mesterséges intelligencia az építésirányítást (részletes tervezés, ütemezés, erőforrás-elosztás), az intelligens infrastrukturális rendszerek irányítását vagy az építési projektek környezeti hatásainak csökkentését is támogathatja. Az építési projektek életciklus-értékelésével kapcsolatos tervezési optimalizálási megoldások (Preoptima) már korai tesztelési fázisban vannak az épületek építésénél.
AI-támogatás a termelésben és az építőiparban
Az építőipari vállalatok számára is számos alkalmazási területe van az AI-alapú szoftvermegoldásoknak. Például a projekttervezés és -dizájn (a kiviteli tervek és ütemtervek adatalapú generálása), a munkabiztonság szervezés (az építkezésen elhelyezett érzékelők felhasználásával), az ellátási lánc és a készletgazdálkodás, a minőségellenőrzés és a hibák felderítése, vagy az építés előrehaladásának automatizált ellenőrzése (pontfelhők és BIM felhasználásával). Itt is tesztelik már az ALLPLAN-hoz kapcsolható vagy a Bimpluson keresztül a BIM-projektekbe integrálható AI-alapú alkalmazásokat, mint például a RECONSTRUCT, az IMERSO (építkezési helyszíni felügyelet, kockázatkezelés) vagy a BREDIC (az építés előrehaladásának rögzítése az építőgépek felügyeletével). További elképzelhető alkalmazási forgatókönyvek közé tartozik a robotok és automatizálási technológiák széles körű alkalmazása, az épületek és építőipari gépek prediktív karbantartása és szervizelése, valamint a termelékenység nyomon követése és optimalizálása az építkezéseken.