A BIM világa továbbra is nagyobb hatékonyságot, pontosságot, költségmegtakarítást és számos más előnyt biztosít az AEC-ipar számára. Sajnos azonban továbbra is nagyrészt kihasználatlanul marad, különösen az építési folyamatban hiánypótló szerepeket betöltő szakemberek, például az acélszerkezet-szerelők körében.
Míg a mérnökök, a gyártók és szerkesztők gyakran dolgoznak együtt a 3D BIM-adatokkal, hogy hatékonyabb döntéseket hozzanak a tervezés és a gyártás során, az általuk elkövetett hibák vagy tévedések exponenciálisan magasabb költségekkel járnak a kivitelezők számára. Eközben sok kivitelező még mindig a 2D-s rajzokra támaszkodik a helyszíni döntések meghozatalakor, és nem ismeri fel, hogy milyen adatokat használhat fel, ha egyszerűen elkéri a 3D-s acélmodellt a projekt gyártójától vagy szerkesztőjétől.
Ebben a cikkben megvizsgálunk néhány okot, amiért a kivitelezőknek mindig kérniük kell a szerkezeti acélmodellhez való hozzáférést, és hogy mit tehetnek a 3D-s eszközökkel a projekt eredményeinek javítása érdekében.
A tervezési döntések befolyásolása
Az AISC (American Institute of Steel Construction) már régóta támogatja a gyártók korai bevonását az acélprojektekbe, és egyértelműen bebizonyította, hogy a gyártók gyakorlati szakértelmének felhasználása a vázlattervezési fázisban következetesen csökkenti az acélprojektek költségeit és ütemezését.
Ugyanez vonatkozik a kivitelezőkre is. A részletezőkkel és a gyártókkal közvetlenül együttműködve a projekt lehető legkorábbi szakaszában a kivitelezők segíthetnek olyan döntések meghozatalában, mint például az alkalmazott csomópontok, hogy a helyszínen javítsák a projekt eredményeit. Az acélmodellben való munka előnye, hogy a szerelők 3D-ben vizualizálhatják a csatlakozásokat, a geometriát és a kritikus szereléseket, és kölcsönhatásba léphetnek velük, így könnyebben azonosíthatják az ütközéseket vagy a biztonsági problémákat, és hatékonyabb megoldásokat javasolhatnak.
A Connector magazinban, az Amerikai Acélszerkezeti Szövetség (Steel Erector’s Association of America) negyedéves kiadványában nemrégiben megjelent cikk részletesen kiemeli ezt a pontot, és hangsúlyozza a kivitelező és a részletező közötti együttműködés fontosságát. A megfelelő sorrendiség, az emelőkapacitást meghaladó gerendák illesztésének megtervezése, az emelő fülek beépítése és az emelőbarát kapcsolatok tervezése csak néhány példa arra, hogy az emelő bevonása hogyan javíthatja az eredményeket és csökkentheti a helyszíni késedelmeket. (További részletekért olvassa el a cikket online: A megfelelő részletkérdések feltevése, Connector – 2023 nyár, 14. o.).
Az anyagszállítások kezelése és nyomon követése
Bár a gyártó felelőssége az acél előkészítése az építkezés helyszínére történő szállításra, a szerelők felelősek az acél biztonságos kirakodásáért, a lerakóhelyek kezeléséért és az egyes elemek megfelelő időben történő elhelyezéséért a felállítási tervek végrehajtása érdekében. A mai technológia megkönnyíti a gyártók számára az anyag nyomon követését a modelltől a gyártáson keresztül a helyszínre – de ez nem garantálja, hogy az anyag szervezett módon érkezik a helyszínre, figyelembe véve a kiegyensúlyozott és a kirakodás szempontjából biztonságos rakományokat.
Ehhez az SDS2 virtuális rakománytervezési szoftvert kínál, amely befogadja az IFC modelleket minden szabványos részletező szoftverből, és lehetővé teszi a felhasználók számára a kiegyensúlyozott pótkocsis rakományok tervezését, valamint rakománylisták és 3D-s rakománytérképek készítését. Ezt leggyakrabban a gyártók használják a terhelések és a rakodási idő optimalizálására, de az építők is ugyanúgy profitálhatnak ebből a BIM-alkalmazásból, ha a projekt gyártója hajlandó együttműködni és olyan eszközöket használni, amelyek az egész projekt javát szolgálják.
A bőséges lerakóhelyekkel rendelkező projektterületek esetében valószínűleg meg lehet birkózni a pontos tervezés és szállítás nélkül is. Az olyan eszközök azonban, mint az SDS2 Load Planning, eldönthetik, hogy a szűk városi negyedekben, ahol a lerakási terület minimális – ha van egyáltalán lerakási terület -, a projektet vagy meghiúsíthatja.
A Cooper Steel, egy Tennessee állambeli vállalat, amely gyártási és felállítási szolgáltatásokat is kínál, nélkülözhetetlennek találta az SDS2 BIM eszközeit a terheléstervezéshez és a helyszíntervezéshez, amikor egy Nashville belvárosában lévő aktív egyetemi kampuszon zajló projektet koordinált.
„Ahelyett, hogy a munkaterületen felhalmozódtak volna a dolgok” – mondta Michael Tomlin, a Cooper Steel munkatársa – ”úgy döntöttünk, hogy jobb módot találunk arra, hogy az anyagot oda juttassuk, hogy a szerelő könnyebben megtalálja, és hogy megelőzzük a sérüléseket.” (Ha többet szeretne megtudni, tekintse meg a lekérhető webináriumunkat, Get Ahead of Schedule with Pre-Erection Planning Tools (Előzd meg az ütemtervet a kivitelezés előtti tervezési eszközökkel).
Helyszíni logisztika megtervezése
Amint az acélanyag megérkezik a helyszínre, kezdődik a kivitelező igazi munkája. Az acélszerkezet-szerelőknek a koordináció és a szervezés mestereinek kell lenniük. Pontosan tudniuk kell, hogy hol kell elhelyezniük a darukat, mikor és hogyan kell felemelniük az egyes gerendákat és szerelvényeket, és milyen sorrendben, hogyan kell biztonságosan manőverezniük a munkásokat a csavarozáshoz és hegesztéshez, és így tovább. Bármilyen hiba vagy hiányosság egymásra halmozódva hat ki a projekt ütemezésére, és az így kieső munkaórákat vagy -napokat nem lehet pótolni.
A pontos adatok és a pontos számítások kritikus fontosságúak mindezen logisztika koordinálásához, és ez az, amiben a BIM kiemelkedő. Amellett, hogy a projektinformációk központi, vizuális adatbázisaként szolgál, számos BIM-alapú eszköz bizonyos szintű automatizálást is biztosít, így a felhasználók kevesebb időt tölthetnek ismétlődő feladatokkal, felismerhetik a hibákat, és gyorsan kiszámíthatják az optimális döntéseket.
A gyártók az acél BIM-modellt arra használják, hogy a készletgazdálkodástól a műhelyi útvonaltervezésig és a CNC-gépek táplálásáig mindent informáljanak és automatizáljanak. Az acélszerkesztők ugyanezt a modellt használhatják arra, hogy jobb döntéseket hozzanak a helyszíni műveletekhez – és hogy ezeket a döntéseket gyorsabban és kisebb hibalehetőséggel hozzák meg. Például az SDS2 Site Planning segítségével a szerelők:
- A daru elhelyezését és elérését pontos specifikációk szerint vizualizálhatják.
- Automatikusan lefuttathatják az emelhetőség, a daru útvonala és a felállítási sorrend ellenőrzései.
- Hatékonyan megtervezhetik a kritikus emeléseket és kiszámíthatják a tömegközéppontot.
A projektkommunikáció javítása
Nem számít, hogy Ön, mint kivitelező, hogyan kívánja a BIM-eszközöket alkalmazni a működésének javítása érdekében, a legkritikusabb előny mindig a projektkommunikáció lesz.
Amellett, hogy a fentiekben tárgyalt, a szerelés előtti tervezési eszközök közül néhányat kihasználhat, az acélmodellhez való hozzáférés megkönnyíti az építőipari kivitelezők számára a pontos jelentések és munkacsomagok létrehozását, amelyeket megoszthatnak az érdekelt felekkel és a csapattagokkal.
Például a modellekből a szerelők automatikusan létrehozhatnak jelentéseket, például a legnehezebb elemekről, a szedési listákról, a kritikus emelésekről, a helyszíni csavarokról és a pont-pont jelentésekről. Egyes BIM-megoldások, köztük az SDS2, színkódolási lehetőségeket kínálnak, amelyekkel a szerelők beállíthatják a gyártás, a szállítás és a felállítás állapotát, hogy vizuálisan nyomon követhessék és frissíthessék az előrehaladást. Ahelyett, hogy a rajzokra hagyatkoznának, interaktív 3D PDF-eket hozhatnak létre az összetett csomópontokról vagy más modellgeometriáról, amelyekhez bárki könnyen hozzáférhet, a projekt tulajdonosától a terepen dolgozó csapatokig.
„Ez olyan, mint egy képeskönyv, amelyet a fővállalkozó és az alvállalkozóink is láthatnak” – mondta Tomlin a Cooper Steel építés előtti munkacsomagjairól. „Sok kérdést ki lehet küszöbölni, és minden információ ott van előttük.”
Acélszerkezet-szerelőként képesnek kell lennie arra, hogy a projekt lehető legkorábbi szakaszában világosan közölje korlátait, aggályait és igényeit a fővállalkozóval, a gyártóval, a mérnökkel és más érdekeltekkel. A projekt acél BIM-adataihoz való hozzáféréssel biztosíthatja, hogy a többi érdekelt féllel egy oldalon álljon a pontos és időben érkező információkkal.
Senki más nem ismeri Önnél jobban a terepmunka realitásait, és senki más nem fog az Ön csapatának, idejének vagy a végeredménynek az érdekeit képviselni. Használja ki az összes rendelkezésre álló BIM-adatot és eszközt, hogy a projekt kimenetelét az Ön javára befolyásolja.