Az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy időt takarítsunk meg az acél részletezésében, ha elkerüljük, hogy ugyanazt a dolgot többször elvégezzük. Pedig sok részletezési feladat ismétlődő és fárasztó – ez a munka természetéből fakad. A mai technológiával azonban az ismétlések átadják helyüket az automatizálásnak, és az acél részletező szoftverek számos sokoldalú eszközzel rendelkeznek, amelyek segítségével a részlettervezők racionalizálhatják a munkafolyamatokat, és hatékonyabban és eredményesebben modellezhetik az acélszerkezeteket.
Ebben a cikkben három kulcsfontosságú eszközt tekintünk át, amelyekkel minimalizálhatja az ismétlődő feladatokat az SDS2 részletező szoftverben, függetlenül attól, hogy milyen típusú projekten dolgozik, illetve milyen szerkezeti vagy egyéb elemekkel találkozik.
Fejlett másolási és beillesztési funkciók
Az ismétlések kiküszöbölésének egyik legalapvetőbb módja az alapvető másolási és beillesztési funkció, amely szinte minden számítógépes alkalmazásban megtalálható. Az SDS2 segítségével a már részletezett elemeket – az egyes elemektől kezdve a modell teljes szakaszaiig – egyszerűen kiválaszthatja, másolhatja és beillesztheti a szerkezet egy másik részébe. De sokkal többet is kap egy egyszerű másolási és beillesztési parancsnál – számos olyan lehetőséget talál, amelyekkel minimalizálhatja az egyes elemek beviteléhez szükséges kattintások számát.
A lineáris másolási funkció például lehetővé teszi, hogy a kiválasztott kiindulási ponttól rendszeres időközönként automatikusan tetszőleges számú azonos gerendát, függőleges merevítőt vagy más tagot adjon be. Az olyan további opciókkal, mint a tükrözés – amely tökéletesen alkalmas a szerkezet egyik végéből a másikba történő másolásra – és a forgatás, ezt a funkciót számos helyzetben használhatja, hogy időt takarítson meg és kiküszöbölje az ismétlődéseket a részletezési munkafolyamatokból.
Ebben a példában a szélesövű szelvényeket hatszor másolták lineáris, vízszintes irányban, így nem volt szükség további 10 rúd kézi bevitelére a modellbe.
Formanyomtatványok mentése
Az SDS2-ben található űrlapok lehetővé teszik, hogy az elemek széles skálájára vonatkozó különleges konfigurációkat mentsen el, amelyek a modellezési folyamat során bármikor újra előhívhatók. A másolás funkcióval ellentétben nem kell azonnal beillesztenie az elemet vagy elemeket ahhoz, hogy használni tudja őket, ami még nagyobb rugalmasságot biztosít.
Az űrlapok a specifikációk vagy változók bármely halmazára használhatók egy elem- vagy anyagszerkesztő ablakon belül. Ha például lépcsőkkel dolgozik, elmentheti a beállításokat egyenként a lépcsőhosszúságokra, a lépcsőfokokra, a geometriára, a bal vagy jobb végekre és a csatlakozásokra – vagy elmentheti a teljes konfigurációt, így az egész lépcső beállításai készen állnak arra, hogy egy másik helyen újra felhasználhatók legyenek. Tekintettel az SDS2 által a szelvények és anyagtípusok számára kínált testreszabható változók számára, ha minimálisra csökkenti az ilyen mezők kitöltésének vagy szerkesztésének számát, jelentős mennyiségű időt takaríthat meg.
Az alábbi példában egy szerkesztő az űrlapok segítségével jelentős időt takarított meg egy ipari létesítményben egy kezelő létra hozzáadásával. Ezen az alkalmazáson űrlapokat lehetett elmenteni a létra és a lépcsőfokok adataihoz, valamint a csatlakozásokhoz és a kosár kialakításához.
Az űrlapok másik előnye, hogy projektről projektre is használhatja őket. Ha sokat dolgozik ugyanannak a gyártónak, és például gyakran visszatér ugyanazokhoz a lépcső-, korlát- vagy védőkosaras létra-konfigurációkhoz, a formanyomtatványok projektről projektre megtakaríthatják Önnek a részletezési időt.
Összeállítások modellezése
Az összeállítások nagyon hasonlítanak az űrlapokhoz, mivel lehetővé teszik, hogy újra és újra felhasználható anyagokat mentsen el. A különbség az, hogy az összeállítások esetében közvetlenül a modellben dolgozik, nem pedig az elem- és anyagbeállításokban. Az összeállításokkal csoportosíthatja és mentheti az anyagokat a modellben, és később betöltheti őket, hogy a modell meghatározott pontjain elhelyezze őket.
Az összeállítások különösen hasznosak lehetnek különféle acélok, például korlát- vagy lépcsőkonfigurációk, hajlított lemezek és állványok elrendezései esetén – de valójában az összeállítások felhasználásának nincs határa a projektekben. Az alábbi példában a csőtartókhoz használt anyagokat láthatja, amelyeket egy ipari csőállvány projektben való felhasználás céljából összeállításként mentett el.
Még ha egy adott összeállítás nem is pontosan azonos egy korábban használt összeállítással, hasznos kiindulópontot jelenthet a hasonló elemek modellezéséhez, és könnyen módosítható az egyes alkalmazásokhoz. Mivel az összeállítások az űrlapokhoz hasonlóan elmenthetők, projektről projektre felhasználhatók, így ahogy egyre több tapasztalatot szerez és tovább bővíti a személyes összeállítás-könyvtárát, egyre több időt takaríthat meg.
Ez a három eszköz csak néhány módja annak, ahogyan az SDS2 racionalizálhatja a részletezési munkafolyamatokat és minimalizálhatja az ismétléseket. Itt csak a leggyakoribb módszerekre összpontosítottunk, amelyek nem specifikusak bizonyos szerkezeti vagy egyéb elemekre. Ha szeretne elmerülni az SDS2 eszköztárában található szerkezeti elem- és anyageszközökben, alkatrészekben és speciális elemekben, több száz további módszert talál a részletezéssel töltött idő megtakarítására, a kézi bevitel minimalizálására és a hibák csökkentésére.